Okçuluk Topluluğu

Okçuluğun kökeni insanoğlunun avlanmaya başladığı çağlara uzanır. Türklerde ise okçuluk, özellikle de atlı okçuluk M.Ö.5000’lere dayanır.Tarihteki Türk atlı okçuları, dört nala giderken eyer üstünde dönüp arkaya ok atarak hedefe tam isabet ettirme ustalıklarıyla tanınmışlardır. Uluslararası literatürde "Part Atışı" olarak isimlendirilen at üzerinde geriye doğru yapılan ok atışının en başarılı ve en ünlü uygulayıcıları Türkler olmuşlardır.Okçuluk sporu ise ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları'nda olimpik programa alınmış, 1972'den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır. Atatürk de Türk’ün yadigarı sporlarından biri olan okçuluğa karşı büyük ilgi göstermiş ve bir zamanlar Türk’ün şanına şan katan bu sporun yeniden ihtiyası yolunda ilk emir ve direktifleri o vermiştir.Atatürk’ün emir ve direktifleriyle milli sporumuz okçuluğun gelişimi yönündeki ilk adımlar okçuluk kitaplarının yazılması, Ok Spor Kurumu ve Ok Spor Müzesi’nin kurulmasıyla atılmıştır. Atatürk hastalığının ilerlediği bir döneme rastlamasına rağmen bu kulübün faaliyetleriyle yakından ilgilenmiş, milli sporumuz olan okçuluğun gelişimi için sonuna kadar destek vermiştir.

Okçuluk taşıdığı bir çok özellik ile ruhsal tatmini en yüksek sporlar arasında bulunmaktadır. En durağan sporlardan gibi görünmesine rağmen hem yüksek fiziki performans hem de heyecan ve adrenalinin bu denli yoğun olması insan ruhunda bir tutkuya dönüşebilmesinde en önemli etkenlerden biridir.Erken yaşlarda başlandığında çocukların dikkat, konsantrasyon, sabır, özgüven gibi konularda inanılmaz gelişimler göstermesini sağlayan okçuluk, gerek spor, gerekse hobi olarak hayatına girdiği yetişkinlere de ruhsal rahatlama, gündelik hayatın sıkıntılarından uzaklaşma, odaklanma, akılcı ve huzurlu bir bakış açısı kazanma, disiplin odaklı bir tarz benimseme gibi özellikleri kazandırmaktadır.

Bizde TED Üniversitesi Okçuluk Topluluğu olarak hem üniversitemizdeki akademik personellerin ve öğrenci arkadaşlarımızın okçulukla tanışmasını sağlamak, hem de yoğun iş ve okul hayatlarına ara vermelerini sağlayıp ok atarak zihinsel ve bedensel olarak rahatlamalarını sağlamak için 2013 yılında kurulduk. Ayrıca, kurulduğumuz tarihten bu yana yalnızca okçuluk değil, bir çok sosyal sorumluluk projesini de gerçekleştirdik.  

İletişim: okculuk@tedu.edu.tr

Sosyal Medya:

Facebook